Znajdź

 Wydarzenie

 Wybierz

 Miejsca

 Wypełnij

 Formularz

 Opłać

 Bilet

Repertuar

Dziecięce Ogrody Muzyczne - USA

Disney, Gwiezdne Wojny, blues, jazz, rock and roll, musical, Hollywood, Broadway, Metropolitan Opera, Nowy Jork, Indiana Jones....można tak w nieskończoność wymieniać ciekawe zjawiska artystyczne i kulturowe w Stanach Zjednoczonych. To wielki kraj ludzi twórczych, przyciągający artystów z całego świata. W kolejnym Magicznym Ogrodzie spróbujemy opowiedzieć o nim za pomocą muzyki i obrazu. Pomogą nam w tym znakomici artyści: Nick Sincler – wokal, Kamil Barański – instrumenty klawiszowe, Artur „Boo-Boo" Twarowski- gitara, Tomasz „Żaba" Mądzielewski- perkusja.

Inspiracje wizualne wysnują nasi przyjaciele z KolorKolektyw, a spotkanie poprowadzi Natalia Leszczyńska.

 

Rozwiń
Data Godzina Miejsce
22 września 16:00 Warszawa, Służewski Dom Kultury - Sala widowiskowa (SDK)
BILETY

Las Cuatro Estaciones - koncert instrumentalny

Kwartet smyczkowy Las Cuatro Estaciones (w skrócie L4E) został utworzony w Santiago w 2013 roku. Składający się od początku istnienia z samych kobiet, prezentuje oryginalną wizję artystyczną polegającą na tworzeniu własnych interpretacji tradycyjnej muzyki ludowej w nowych aranżacjach dla kwartetu smyczkowego.

W tej dziedzinie zespół wyróżnia się jako wiodąca grupa muzyczna o tej charakterystyce w kraju. Podczas europejskiej trasy koncertowej, obejmującej 7 krajów, w tym Polskę, zaprezentowane zostaną oryginalne aranżacje utworów Violety Parry i Victora Jary, jednych z najważniejszych przedstawicieli tradycyjnej chilijskiej muzyki popularnej. Będzie to również okazja do międzynarodowej promocji najnowszej płyty „Violeta Parra en Cuatro Cuerdas” (Violeta Parra na Cztery Smyczki).

Wszystkie członkinie Kwartetu L4E posiadają wyższe wykształcenie muzyczne, uzyskane w najlepszych szkołach muzycznych w Chile, jak również od międzynarodowych nauczycieli. Obecnie w skład tej wyjątkowej grupy muzycznej wchodzą: Anemi Orth (skrzypce I), Montserrat Prieto (skrzypce II), Mariel Godoy (altówka) i Carla Serón (wiolonczela).

Violeta Parra i Victor Jara to dwie najważniejsze osobowości w muzyce chilijskiej. Są uznanymi piosenkarzami i autorami, ale także propagatorami kultury swojego kraju. Obydwoje przybliżyli tradycyjną muzykę chilijską szerokiej publiczności na całym świecie i byli źródłem inspiracji dla wielu innych artystów, zarówno w Chile, jak i poza granicami kraju. Ich utwory charakteyzuje nie tylko bogactwo artystyczne, ale przede wszystkim poruszanie ważnych problemów społecznych, z których wiele jest aktualnych również w dzisiejszych czasach.

Rozwiń
Data Godzina Miejsce
20 września 19:00 Warszawa, Służewski Dom Kultury - Sala widowiskowa (SDK)
BILETY

W krainie Sefarad - Najpiękniejsze pieśni sefardyjskie

 
 

W KRAINIE SEFARAD - Najpiękniejsze pieśni sefardyjskie

 

Anna Riveiro - śpiew, gitara, lira korbowa, wybór utworów i scenariusz koncertu
Marcin David Król -
skrzypce

Muzyka sefardyjska to muzyka Żydów zamieszkujących w średniowieczu Półwysep Iberyjski. Wywodzi się z Hiszpanii, czyli Sefarad, jak nazywano ją po hebrajsku. Wyboru pieśni do programu: W KRAINIE SEFARAD dokonała wokalistka Anna Riveiro uważana za mistrzynię pieśni sefardyjskich i nazywana „polskim głosem Sefarad” („La voz polaca de Sefarad” - eSefarad.com).

Anna Riveiro, obdarzona wyjątkowym głosem o ciepłej, południowej barwie, przekazuje słuchaczom bogactwo ukrytych w pieśniach emocji. Stosuje techniki wokalne nawiązujące m.in. do muzyki dawnej Hiszpanii oraz do wykonań muzyki sefardyjskiej w krajach basenu Morza Śródziemnego. Wszystkie pieśni wykonuje w oryginalnym języku Sefardyjczyków - ladino (inaczej judeo-español).

Artystce towarzyszy wybitny skrzypek, Marcin David Król, który oprócz klasycznego brzmienia skrzypiec wykorzystuje w swojej grze brzmienie i efekty zainspirowane zarówno muzyką hiszpańska i sefardyjską jak też arabską i indyjską. Eksperymentuje też z dźwiękiem skrzypiec zaskakując słuchaczy nowymi efektami i brzmieniami.

Artyści nawiązują wspólnie do muzyki transowej i improwizowanej wciągając słuchaczy w emocjonującą muzyczną opowieść. Charyzmatyczny głos Anny Riveiro i niezwykłe brzmienie skrzypiec Marcina Davida Króla prowadzą słuchaczy ścieżkami Krainy Sefarad i ożywiają świat, który już nie istnieje...


„Pieśni sefardyjskie w interpretacji Anny Jagielskiej-Riveiro zachowały coś z żydowskiej nostalgii, hiszpańskiego żywiołu i orientalnej zmysłowości. Pozwalają zatopić się w magii Orientu, na chwilę, na godzinę… na całe życie?”    Polska The Times


ANNA RIVEIRO
Wokalistka, trenerka głosu, gitarzystka, producentka muzyczna oraz projektantka wnętrz. Śpiewa w wielu stylach i językach wykonując muzykę z różnych epok, tradycji i krajów. W swojej twórczości jest ambasadorką wielokulturowości. Szczególne miejsce w jej repertuarze ma muzyka żydowska a zwłaszcza sefardyjska Artystka wykonuje też pieśni jidisz oraz pieśni hebrajskie (śpiewa też jako kantor) . Jej poszukiwania twórcze kierują się także od lat ku muzyce dawnej i tradycyjnej związanej z kulturą Hiszpanii, Francji, Portugalii i Ameryki Łacińskiej.

Anna Riveiro jest uznaną w świecie wykonawczynią pieśni sefardyjskich, a jej interpretacje pieśni sefardyjskich uznane zostały za wzorcowe w programie UNESCO dotyczącym języków zagrożonych wymarciem. Stale koncertuje w Polsce i zagranicą. Koncertowała m.in. w Izraelu, Meksyku, Hiszpanii, Francji, Anglii, Niemczech i we Włoszech.  Wystąpiła m.in. na jubileuszowej edycji 10' MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU MUZYKI SEFARDYJSKIEJ w Kordobie (Hiszpania), gdzie koncertowała jako pierwsza artystka z Polski w historii tego Festiwalu.

Jako gwiazda muzyki sefardyjskiej wystąpiła też na 54' festiwalu JAZZ JAMBOREE w Warszawie oraz na wyjątkowej uroczystości otwarcia jedynej w Polsce synagogi sefardyjskiej, odrestaurowanej w Zamościu. Występowała też wielokrotnie na renomowanych festiwalach Polsce, w szczególności związanych z muzyką żydowską m.in.: Festiwal ZACHOR w Białymstoku, Festiwal WARSZAWA SINGERA, Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwal SIMCHA we Wrocławiu, FESTIWAL TRZECH KULTUR we Włodawie.

Anna Riveiro dokonała wielu nagrań fonograficznych, w tym 7 płyt solowych (m.in. dla wytwórni Universal Music). W jej bogatej dyskografii znajduje się kilka płyt z pieśniami sefardyjskimi z różnym instrumentarium i w odmiennych stylach, m.in. płyty: LUNAS OLVIDADAS i DOS AMANTES (nagrane pod patronatem Polskiego Radia i Instytutu Cervantesa w Warszawie). Płyta DOS AMANTES, nagrana w Studiu Koncertowym S1 Polskiego Radia, była owocem projektu: BAJO EL CIELO DE SEFARAD - POD NIEBEM SEFARDAD, zorganizowanego przez Artystkę we współpracy z Instytutem Cervantesa, Polskim Radiem i Zamkiem Królewskim w Warszawie.

We wrześniu 2018 ukazała się nowa płyta artystki: AHAVAT OLAM - Pieśni hebrajskie

Obok działalności koncertowej Anna Riveiro prowadzi kursy i warsztaty wokalne w Polsce i na świecie. Udziela też lekcji śpiewu, stosując autorską metodę nauczania w ramach:

ANNA RIVEIRO VOCAL MASTER CLASSES (Wokalne lekcje mistrzowskie Anny Riveiro)
Więcej o twórczości Anny Riveiro na stronie: www.annariveiro.com

 

MARCIN DAVID KRÓL
Marcin David Król urodził się w Krakowie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat, pod opieką prof. Macieja Chowańca. Z wynikiem celującym ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Teresy Głąbówny. W swoim dorobku ma także studia podyplomowe w Akademii Muzycznej w Kolonii (Niemcy)w klasie prof. Michaela Vaimana. Swoje umiejętności jako solista i kameralista szkolił na licznych kursach mistrzowskich i konsultacjach prowadzonych m.in. przez: Wandę Wiłkomirską, Wiesława Kwaśnego, Daniela Stabrawę,Vladimira Spivakova i Krzysztofa Węgrzyna. Jest laureatem konkursów im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi,  im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku. Ponadto był stypendystą Jana Kantego Pawluśkiewicza.

Wystąpił w wielu krajach Europy, w USA, Kanadzie, Korei Południowej oraz w Indiach. Jako koncertmistrz współpracował z orkiestrą Teatru Muzycznego w Lublinie, „Wildwood Opera Festival Orchestra” w Little Rock (USA) oraz na festiwalu operowym „Schloss Zwingenberg”   w Heidelbergu ( Niemcy). Współpracował także z orkiestrami Sinfonietta Cracovia, Sinfonieorchester Aachen (Niemcy), Limburg Symphonie Orkest (Holandia), Liege Philharmonic Orchestra (Belgia) oraz Camerata Vivaldi (Szwajcaria/ Niemcy). Obecnie jest członkiem Radomskiej Orkiestry Kameralnej, a także  koncertmistrzem orkiestry „ Intercamerata” we Wrocławiu.

Marcin Król interesuje się kulturą żydowską, różnorodnością i wielokulturowością oraz łączeniem różnych dziedzin sztuki, czego dowodem są jego autorskie projekty muzyczne takie jak: “Melodie Hebrajskie”, „Wielokulturowość w muzyce polskiej” oraz „ Muzyka i poezja”. Wystąpił  z nimi na wielu festiwalach : "Muzyczna Wiosna na Politechnice Łódzkiej” , „Europa- Mała Ojczyzna Braci Wieniawskich” w Lublinie, „Summer Music Festival” w Wieliczce, „ Głosy o zmroku” w Warszawie,  „ Misz Masz- festiwal kultury żydowskiej” w Lublinie,  „ Kalejdoskop Form Muzycznych” im. Marii Fołtyn w Sopocie, “Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą oraz „ Zachor- Kolor i Dźwięk” w Białymstoku.

Dla wydawnictwa DUX, jako jeden z muzyków „ Radomskiej Orkiestry Kameralnej”, nagrał “Kwartet na czworo skrzypiec” Grażyny Bacewicz.W 2012 roku Król wystąpił w Filharmonii Berlińskiej wykonując „Kwintet fortepianowy” Juliusza Zarębskiego. Marcin Król uczy się także śpiewu kantoralnego u Michaela Davida Steina, kantora w synagodze Temple Aliyah w Los Angeles.

 

Rozwiń
Data Godzina Miejsce
20 października 19:00 Warszawa, Służewski Dom Kultury - Sala widowiskowa (SDK)
BILETY