Warszawa

 Służewski Dom Kultury - Sala widowiskowa (SDK)
 Bacha 15

 20.10.2019

 19:00
 

W KRAINIE SEFARAD - Najpiękniejsze pieśni sefardyjskie

Anna Riveiro - śpiew, gitara, lira korbowa, wybór utworów i scenariusz koncertu Marcin David Król - skrzypce

Muzyka sefardyjska to muzyka Żydów zamieszkujących w średniowieczu Półwysep Iberyjski. Wywodzi się z Hiszpanii, czyli Sefarad, jak nazywano ją po hebrajsku. Wyboru pieśni do programu: W KRAINIE SEFARAD dokonała wokalistka Anna Riveiro uważana za mistrzynię pieśni sefardyjskich i nazywana „polskim głosem Sefarad” („La voz polaca de Sefarad” - eSefarad.com).

Anna Riveiro, obdarzona wyjątkowym głosem o ciepłej, południowej barwie, przekazuje słuchaczom bogactwo ukrytych w pieśniach emocji. Stosuje techniki wokalne nawiązujące m.in. do muzyki dawnej Hiszpanii oraz do wykonań muzyki sefardyjskiej w krajach basenu Morza Śródziemnego. Wszystkie pieśni wykonuje w oryginalnym języku Sefardyjczyków - ladino (inaczej judeo-español).

Artystce towarzyszy wybitny skrzypek, Marcin David Król, który oprócz klasycznego brzmienia skrzypiec wykorzystuje w swojej grze brzmienie i efekty zainspirowane zarówno muzyką hiszpańska i sefardyjską jak też arabską i indyjską. Eksperymentuje też z dźwiękiem skrzypiec zaskakując słuchaczy nowymi efektami i brzmieniami.

Artyści nawiązują wspólnie do muzyki transowej i improwizowanej wciągając słuchaczy w emocjonującą muzyczną opowieść. Charyzmatyczny głos Anny Riveiro i niezwykłe brzmienie skrzypiec Marcina Davida Króla prowadzą słuchaczy ścieżkami Krainy Sefarad i ożywiają świat, który już nie istnieje...

„Pieśni sefardyjskie w interpretacji Anny Jagielskiej-Riveiro zachowały coś z żydowskiej nostalgii, hiszpańskiego żywiołu i orientalnej zmysłowości. Pozwalają zatopić się w magii Orientu, na chwilę, na godzinę… na całe życie?” Polska The Times

ANNA RIVEIRO
Wokalistka, trenerka głosu, gitarzystka, producentka muzyczna oraz projektantka wnętrz. Śpiewa w wielu stylach i językach wykonując muzykę z różnych epok, tradycji i krajów. W swojej twórczości jest ambasadorką wielokulturowości. Szczególne miejsce w jej repertuarze ma muzyka żydowska a zwłaszcza sefardyjska Artystka wykonuje też pieśni jidisz oraz pieśni hebrajskie (śpiewa też jako kantor) . Jej poszukiwania twórcze kierują się także od lat ku muzyce dawnej i tradycyjnej związanej z kulturą Hiszpanii, Francji, Portugalii i Ameryki Łacińskiej.

Anna Riveiro jest uznaną w świecie wykonawczynią pieśni sefardyjskich, a jej interpretacje pieśni sefardyjskich uznane zostały za wzorcowe w programie UNESCO dotyczącym języków zagrożonych wymarciem. Stale koncertuje w Polsce i zagranicą. Koncertowała m.in. w Izraelu, Meksyku, Hiszpanii, Francji, Anglii, Niemczech i we Włoszech. Wystąpiła m.in. na jubileuszowej edycji 10' MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU MUZYKI SEFARDYJSKIEJ w Kordobie (Hiszpania), gdzie koncertowała jako pierwsza artystka z Polski w historii tego Festiwalu.

Jako gwiazda muzyki sefardyjskiej wystąpiła też na 54' festiwalu JAZZ JAMBOREE w Warszawie oraz na wyjątkowej uroczystości otwarcia jedynej w Polsce synagogi sefardyjskiej, odrestaurowanej w Zamościu. Występowała też wielokrotnie na renomowanych festiwalach Polsce, w szczególności związanych z muzyką żydowską m.in.: Festiwal ZACHOR w Białymstoku, Festiwal WARSZAWA SINGERA, Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwal SIMCHA we Wrocławiu, FESTIWAL TRZECH KULTUR we Włodawie.

Anna Riveiro dokonała wielu nagrań fonograficznych, w tym 7 płyt solowych (m.in. dla wytwórni Universal Music). W jej bogatej dyskografii znajduje się kilka płyt z pieśniami sefardyjskimi z różnym instrumentarium i w odmiennych stylach, m.in. płyty: LUNAS OLVIDADAS i DOS AMANTES (nagrane pod patronatem Polskiego Radia i Instytutu Cervantesa w Warszawie). Płyta DOS AMANTES, nagrana w Studiu Koncertowym S1 Polskiego Radia, była owocem projektu: BAJO EL CIELO DE SEFARAD - POD NIEBEM SEFARDAD, zorganizowanego przez Artystkę we współpracy z Instytutem Cervantesa, Polskim Radiem i Zamkiem Królewskim w Warszawie.

We wrześniu 2018 ukazała się nowa płyta artystki: AHAVAT OLAM - Pieśni hebrajskie

Obok działalności koncertowej Anna Riveiro prowadzi kursy i warsztaty wokalne w Polsce i na świecie. Udziela też lekcji śpiewu, stosując autorską metodę nauczania w ramach:

ANNA RIVEIRO VOCAL MASTER CLASSES (Wokalne lekcje mistrzowskie Anny Riveiro)

MARCIN DAVID KRÓL
Marcin David Król urodził się w Krakowie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat, pod opieką prof. Macieja Chowańca. Z wynikiem celującym ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Teresy Głąbówny. W swoim dorobku ma także studia podyplomowe w Akademii Muzycznej w Kolonii (Niemcy)w klasie prof. Michaela Vaimana. Swoje umiejętności jako solista i kameralista szkolił na licznych kursach mistrzowskich i konsultacjach prowadzonych m.in. przez: Wandę Wiłkomirską, Wiesława Kwaśnego, Daniela Stabrawę,Vladimira Spivakova i Krzysztofa Węgrzyna. Jest laureatem konkursów im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi, im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku. Ponadto był stypendystą Jana Kantego Pawluśkiewicza.

Wystąpił w wielu krajach Europy, w USA, Kanadzie, Korei Południowej oraz w Indiach. Jako koncertmistrz współpracował z orkiestrą Teatru Muzycznego w Lublinie, „Wildwood Opera Festival Orchestra” w Little Rock (USA) oraz na festiwalu operowym „Schloss Zwingenberg” w Heidelbergu ( Niemcy). Współpracował także z orkiestrami Sinfonietta Cracovia, Sinfonieorchester Aachen (Niemcy), Limburg Symphonie Orkest (Holandia), Liege Philharmonic Orchestra (Belgia) oraz Camerata Vivaldi (Szwajcaria/ Niemcy). Obecnie jest członkiem Radomskiej Orkiestry Kameralnej, a także koncertmistrzem orkiestry „ Intercamerata” we Wrocławiu.

Marcin Król interesuje się kulturą żydowską, różnorodnością i wielokulturowością oraz łączeniem różnych dziedzin sztuki, czego dowodem są jego autorskie projekty muzyczne takie jak: “Melodie Hebrajskie”, „Wielokulturowość w muzyce polskiej” oraz „ Muzyka i poezja”. Wystąpił z nimi na wielu festiwalach : "Muzyczna Wiosna na Politechnice Łódzkiej” , „Europa- Mała Ojczyzna Braci Wieniawskich” w Lublinie, „Summer Music Festival” w Wieliczce, „ Głosy o zmroku” w Warszawie, „ Misz Masz- festiwal kultury żydowskiej” w Lublinie, „ Kalejdoskop Form Muzycznych” im. Marii Fołtyn w Sopocie, “Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą oraz „ Zachor- Kolor i Dźwięk” w Białymstoku.

Dla wydawnictwa DUX, jako jeden z muzyków „ Radomskiej Orkiestry Kameralnej”, nagrał “Kwartet na czworo skrzypiec” Grażyny Bacewicz.W 2012 roku Król wystąpił w Filharmonii Berlińskiej wykonując „Kwintet fortepianowy” Juliusza Zarębskiego. Marcin Król uczy się także śpiewu kantoralnego u Michaela Davida Steina, kantora w synagodze Temple Aliyah w Los Angeles.

CZYTAJ WIĘCEJ